České Švýcarsko leží v severních Čechách při hranici s Německem. Skýtá pohledy na výjimečná skalní města a útvary pískovcového typu. Raritou Českého Švýcarska je bezesporu národní přírodní památka Pravčická brána, která je největší přirozenou skalní bránou v Evropě a stala se symbolem této oblasti. V roce 2000 bylo České Švýcarsko vyhlášeno národním parkem.
Nacházejí se zde vzácné druhy rostlin a živočichů. Z živočichů jmenujme například čápa černého, pstruha potočního, lososa obecného, sokola stěhovavého, rysa ostrovida a vydru říční. Z význačných rostlin vyzdvihněme např. rojovník bahenní, violku dvoukvětou, šest druhů orchidejí.
V Českém Švýcarsku roste mnoho druhů lišejníků, mechů, kapradin a hub. Velice oblíbeným turistickým cílem se staly projížďky (s průvodcem) na lodičkách Edmundovou a Divokou soutěskou po řece Kamenici. V Hřensku se Kamenice vlévá do Labe. Kaňon řeky Labe je největší pískovcový kaňon v Evropě. Na území Českého Švýcarska se vyskytuje mnoho skalních vyhlídek.
Najdeme tu také zříceniny skalních hrádků a vodního mlýna. Kraj vábí též svojí zachovalou architekturou. Jižní strana Německa podél státní hranice s Českým Švýcarskem se nazývá Národní park Saské Švýcarsko. Tato oblast má zajištěn kvalitní servis cestovního ruchu. Nalezneme zde turistické trasy různých obtížností. Jedinečností tohoto regionu jsou skalní města, stolové hory, hluboké rokle a soutěsky. Velký zájem turistů vzbuzuje hrad Königstein, který je největším skalním hradem v Evropě.
Zobrazit mapu v plné velikosti
Po otevření podrobné mapy a kliknutí na vybraný symbol se zobrazí úvodní informace s odkazem na článek s podrobnostmi.
Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!